Kultura

59. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans: “Migracje” tematem przewodnim

W dniach 5–15 września 2024 r. Wrocław i inne miasta Dolnego Śląska staną się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulturalnego – 59. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Tegoroczna edycja, której tematem przewodnim są „Migracje”, zgromadzi wybitnych artystów z całego świata, oferując publiczności niezapomniane koncerty oraz liczne wydarzenia towarzyszące, także dla najmłodszych.

Podczas festiwalu wystąpią wybitni artyści, tacy jak Jean Rondeau, Avi Avital, Julia Lezhneva, Théotime Langlois de Swarte, Pedro Memelsdorff, Václav Luks z Collegium Vocale 1704 i Collegium 1704, Ensemble Basiani, Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico, Música Temprana oraz Yaroslav Shemet z Chórem i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. Publiczność będzie mogła także podziwiać zespoły Narodowego Forum Muzyki: NFM Filharmonia Wrocławska i Chór NFM pod batutą maestra Christopha Eschenbacha, Wrocław Baroque Ensemble, NFM Orkiestra Leopoldinum, Chór Chłopięcy NFM i Chór Dziewczęcy NFM. Festiwal przygotował również specjalne wydarzenia dla najmłodszych we współpracy z Centrum Edukacyjnym NFM.

Tegoroczna edycja Wratislavia Cantans to już dwunasta, którą współtworzę jako dyrektor artystyczny. Festiwal zainauguruje dzieło młodego Georga Friedricha Händla, którego dziadek był kotlarzem w Breslau. To symboliczne nawiązanie do więzi Wrocławia z wieloma wybitnymi postaciami kultury, w tym Andrzejem Markowskim – założycielem i patronem festiwalu, którego stulecie urodzin uczcimy specjalnym koncertem.

Muzyka, którą usłyszymy, ma często swoje korzenie w wydarzeniach historycznych i społecznych. Migracje, zarówno ludzi, jak i idei, są odwiecznym zjawiskiem, które kształtuje kulturę na całym świecie. W programie festiwalu znalazło się wiele utworów, które powstały dzięki takim podróżom. W muzyce migracja oznacza również transkrypcję i adaptację dzieł do nowych kontekstów.

Finał festiwalu to występ maestro Christopha Eschenbacha, legendarnego dyrygenta, który jako wojenny emigrant powraca do Wrocławia – miejsca swojego dzieciństwa – w roli dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej. Koncert zatytułowany „Nowe początki” symbolicznie zamknie festiwal, łącząc historię i współczesność.

Partnerem tegorocznej edycji festiwalu jest firma Hasco-Lek, która od czterdziestu lat aktywnie wspiera rozwój regionu Dolnego Śląska, angażując się w projekty kulturalne, sportowe i charytatywne.

Szczegółowy program oraz zakup biletów online dostępny jest na stronie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.