Kultura

Zmarł Jan Szurmiej wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu

Zmarł Jan Szurmiej. O jego śmierci poinformował Teatr Żydowski w mediach społecznościowych. „Dzisiaj odszedł od nas Jan Szurmiej. Całe swoje życie był z nami, a my z Nim. Na razie nie jesteśmy w stanie nic więcej napisać. Gołda Tencer wraz z całym zespołem Teatru Żydowskiego” – napisano na Facebooku.

Jan Szurmiej to znany polski reżyser teatralny, scenarzysta i aktor, który od 2021 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Urodził się 2 marca 1946 roku w Chełmie. Jest synem Szymona Szurmieja, wybitnego aktora i reżysera żydowskiego pochodzenia, co miało duży wpływ na jego zainteresowania artystyczne.

Jan Szurmiej był absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie ukończył studia w 1970 roku. Jego kariera artystyczna obejmowała szeroki zakres działalności – od aktorstwa po reżyserię, zarówno w teatrze, jak i w telewizji.

W swojej pracy reżyserskiej Szurmiej często sięgał po tematy związane z kulturą żydowską, co jest widoczne w wielu jego spektaklach, takich jak “Skrzypek na dachu” czy “Dybuk“. Był także autorem i reżyserem licznych przedstawień, które zdobyły uznanie krytyków i publiczności.

Jego nominacja na dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu została pozytywnie przyjęta, ponieważ był on postrzegany jako osoba z dużym doświadczeniem i wizją artystyczną, która może przyczynić się do rozwoju tej instytucji. Jego celem jako dyrektora było otwarcie teatru na różnorodne nurty artystyczne oraz przyciągnięcie szerokiej publiczności.

Ostatni nasz materiał nagrany — Rozmowy Kulturalne