News

Ścieżka rowerowa im. Ryszarda Szurkowskiego

W niedzielę (23 maja) otworzyliśmy sezon rowerowy, który z pewnością przejdzie do historii Milicza gdyż był połączony z uroczystym nadaniem ścieżce rowerowej trasą dawnej kolejki wąskotorowej imienia Ryszarda Szurkowskiego.

Jesteśmy dumni, że to właśnie w Miliczu rozpoczęto ponad 10 lat temu budowę pierwszych ścieżek rowerowych na terenie Dolnego Śląska. Zagospodarowanie miejsca po dawnym torowisku oraz budowa infrastruktury turystycznej nawiązującej do kolejki wąskotorowej było sporym wyzwaniem, ale i też strzałem w przysłowiową dziesiątkę.

Po ponad 10 latach ścieżka rowerowa otrzymała imię Ryszarda Szurkowskiego, który również często po niej jeździł i doceniał jej walory.

Uroczystość otwarcia sezonu przyciągnęła wielu amatorów wypoczynku rowerowego. Wypoczynku gdyż rekreacja rowerowa to nie intensywny trening i wyścigi. Choć dla profesjonalnych rowerzystów przejechanie obecnie całej trasy nie stanowi problemu. Jak przygotować się na wycieczkę i jak długa trasę wybrać radzi nasz mistrz Ryszard Szurkowski.

Oprócz uroczystości, które odbyły się na ścieżce rowerowej im Ryszarda Szurkowskiego w Miliczu miało miejsce również spotkanie samorządowców wraz z marszałkiem Cezarym Przybylskim, na którym omawiano projekt Dolnośląskiej Cyklostrady.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem deklaracji przystąpienia do tego projektu przez obecnych samorządowców. Dzięki czemu ścieżka rowerowa im Ryszarda Szurkowskiego powstała ponad 10 lat temu doczeka się przedłużenia oraz połączenia z innymi ścieżkami, które obecnie powstają w sąsiednich samorządach.

Cieszy fakt dobrej współpracy i zaangażowania samorządowców, których rezultatem będzie rozwój tras rowerowych w regionie, a także promocja aktywnego spędzania wolnego czasu na Dolnym Śląsku. Rozpoczęte konsultacje w tym temacie pozwolą na stworzenie sieci dróg rowerowych, obejmujących zasięgiem cały Dolny Śląsk.