News

Radosław Ratajczak odchodzi z wrocławskiego ZOO

Dzisiaj po 15 latach pracy ze stanowiskiem prezesa wrocławskiego zoo pożegnał się Radosław Ratajszczak. Kierowanie ogrodem przejmują jego bliscy współpracownicy: dotychczasowa wiceprezes, Joanna Kasprzak oraz dyrektor ds. hodowlanych, Mirosław Piasecki.

W marcu Radosław Ratajszczak obejmie stanowisko dyrektora Programu Ochrony Naczelnych w parku Cuc Phuong w Wietnamie. Wrocławskim zoo zarządzać będą teraz: dotychczasowa wiceprezes, Joanna Kasprzak oraz dyrektor ds. hodowlanych, Mirosław Piasecki.Podzielą między siebie obowiązki, jakie pełnił prezes Radosław Ratajszczak. Kasprzak zasiądzie w fotelu Prezesa zoo, ale zajmować się będzie finansami i organizacją ogrodu jako atrakcji turystycznej oraz projektami inwestycyjnymi. Kwestie hodowlane pozostaną w rękach eksperta – Mirosława Piaseckiego.

– Dziękuję Panu Prezydentowi za zaufanie. Wrocławskie zoo już od lat znajduje się na dobrej drodze i nie zamierzamy zmieniać tego kursu. Siłą ogrodu jest wykwalifikowany i zaangażowany zespół, który znam i na który mogę liczyć – mówi Joanna Kasprzak, nowa Prezes ZOO Wrocław. 

Radosław Ratajszczak został prezesem wrocławskiego zoo w 2007 r. Uczynił go jednym z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych ogrodów zoologicznych w Europie. Jest też pomysłodawcą powołanej Fundacji Zoo Wrocław DODO, wspierającej ochronę ginących gatunków na świecie.

Dzisiaj wrocławskie ZOO to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji nie tylko w kraju, ale i w Europie. Rocznie wrocławski ogród odwiedza ponad 1,6 mln gości.

Zoo Wrocław dba obecnie o ok. 10 tysięcy zwierząt (nie licząc bezkręgowców), przedstawicieli ponad 1100 gatunków, a jego ekspozycja w ciągu ostatnich 15 lat powiększyła się ponad dwukrotnie. To plasuje wrocławskie zoo w europejskiej czołówce pod względem liczby gatunków. W latach 2007 – 2022 przeprowadzono ponad 170 inwestycji. W tym czasie we wrocławskim zoo powstało m.in.:

  • Afrykarium (w 2014 r. za 245 mln zł),
  • nowe Terytorium Panter (w 2018 r. za 5,8 mln zł),
  • Odrarium (w 2014 r. za 3,3 mln zł),
  • nowy wybieg dla wilków „Wilcza Ostoja” (w 2019 r. za 2 mln zł),
  • nowy wybieg dla wydr (w 2019 r. za 1,8 mln zł),
  • remont zabytkowej ptaszarni (w 2021 r. za 6,8 mln zł).

Przy czym, wrocławskie zoo to nie tylko miejsce spotkań ze zwierzętami z całego świata. Najważniejszą misją zoo jest przede wszystkim ratowanie i hodowla gatunków, które w naturze zagrożone są wyginięciem.

Biogramy:

Dr inż. Mirosław Piasecki (ur. w 1957 r.)

We wrocławskim zoo zatrudniony od marca 1984 r. Pierwsze kroki w Zoo Wrocław stawiał jeszcze jako student zootechniki Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Jego praca magisterska opisywała biologię i hodowlę niezwykle rzadkiego gatunku jelenia-milu, zwanego też jeleniem Davida. Odkryty w XIX w. już wtedy był wymarły w środowisku naturalnym i żył tylko w ogrodach cesarza Chin. Wrocławskie ZOO do dziś odnosi sukcesy hodowlane w rozmnażaniu tego gatunku i jego hodowli zachowawczej.

W 2011 r. Mirosław Piasecki awansował na stanowisko dyrektora ds. hodowlanych. Zarządzany przez niego zespół tworzy najliczniejsza, bo blisko 100-osobowa grupa pracowników zoo. Jest bliskim współpracownikiem i „prawą ręką” Radosława Ratajszczaka, pod przewodnictwem którego brał udział w najważniejszych projektach związanych z rozwojem i przebudową ogrodu.

W wolnym czasie zajmuje się fotografią. Jest też miłośnikiem książek.

Joanna Kasprzak (ur. w 1976 r.)

Joanna Kasprzak z wrocławskim zoo związana jest od początku 2008 r. Zaczęła pracę na stanowisku księgowej. Następnie pełniła funkcję zastępcy dyr. ds. finansów i dyr. ds. sprzedaży. W 2019 r. została powołana w skład Zarządu Spółki ZOO Wrocław Sp. z o.o., najpierw jako Członek Zarządu, a następnie jako Wiceprezes Zarządu, dyr. Finansowy. Od ubiegłego roku jest też Członkiem Rady Nadzorczej Fundacji ZOO Wrocław „DODO”.

Joanna Kasprzak nadzoruje prace nad tworzeniem planów i sprawozdań finansowych Spółki. Jest odpowiedzialna za kontakty z bankami oraz innymi instytucjami finansującymi projekty prowadzone w zoo, jak i za rozliczanie tych inwestycji (w tym budowy Afrykarium ze strefą kasowo – wejściową). Uczestniczy też przy rozwijaniu współpracy pomiędzy ogrodem, a np. uczelniami. Odpowiada również za kreowanie wizerunku zoo na terenie miasta przy współpracy z innymi jednostkami miejskimi.

Prywatnie pasjonują ją podróże do miejsc niezwykłych pod względem przyrodniczym. W wolnych chwilach lubi sięgnąć po dobrą książkę lub obejrzeć ciekawy film.