News

JAK ZABEZPIECZYĆ ZWIERZAKI PRZED WYSTRZAŁAMI SYLWESTROWYMI?

W okresie sylwestrowym każdy opiekun zwierzęcia powinien zadbać o niego szczególnie. Zwłaszcza jeśli zwierzę ma skłonności do przejawiania lęku i strachu w reakcji na huk petard. Nawet zwierzęta przyzwyczajone mogą nagle przestraszyć się i zareagować instynktownie, np. ucieczką. Dlatego zaleca się, aby podczas spacerów zwierzęta miały przy sobie adresówkę lub były zaczipowane, co ułatwi ich odnalezienie w przypadku zaginięcia. Nadal trwa akcja bezpłatnego czipowania zwierząt w gabinetach weterynaryjnych, więc warto skorzystać z tej możliwości.

Jeśli zwierzak jest bardzo przerażony wystrzałami i może sobie zrobić krzywdę z powodu tego lęku, należy rozważyć szybkie rozwiązanie farmakologiczne. Jednak podawanie leków powinno odbyć się jedynie po konsultacji z weterynarzem.

W przypadku zaginięcia zwierzaka należy natychmiast zawiadomić odpowiednie instytucje, takie jak schroniska, organizacje zajmujące się zwierzętami, urząd gminy (odpowiedzialny za bezdomne zwierzęta) oraz policję. Często osoby, które znajdą zagubione zwierzę, zgłaszają ten fakt na policji.

Jeśli chodzi o przygotowanie zwierzaka do huku petard podczas sylwestra, można rozpocząć wcześnie trening, aby przyzwyczaić go do takiej sytuacji. Warto skonsultować się z behawiorystą lub szukać pomocy w schroniskach, lub organizacjach zajmujących się zwierzętami. Choć przygotowanie behawioralne często przynosi oczekiwane rezultaty, należy pamiętać, że instynkt czasem może zdominować reakcję zwierzęcia, co skutkuje jego ucieczką, mimo wszelkich starań.