RegioFlesz

Palarnia kawy z Trzebnicy

Palarnia kawy w Trzebnicy została założona w 2019 roku przez Dominikę i Michała Ociepek, którzy zainspirowani byli swoją podróżą dookoła świata w towarzystwie dwójki małych dzieci. Ta wyprawa stała się iskrą, która zapoczątkowała ich pasję.

Ostatnio Michał wrócił właśnie z ponad dwutygodniowej wyprawy do Kolumbii. Ich celem było spotkanie z plantatorami kawy, zwłaszcza tymi mieszkającymi na południu, gdzie rzadko zapuszczają się obcokrajowcy. Jak opowiada Michał, wyjeżdżając z Polski, nie czuł jeszcze atmosfery zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, ale już w Kolumbii odczuł tę magię. Pomimo zupełnie odmiennego klimatu od tego w Polsce, intensywność zbliżających się świąt była tam wyraźnie wyczuwalna. Nawet w Amazonii, mieszkając w lokalnej społeczności, zaczęły pojawiać się pierwsze świąteczne drzewka – choinki.

Większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, że kawa rośnie głównie w okolicach równika. To właśnie dzięki temu geograficznemu położeniu możemy cieszyć się kawą z różnych części Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Prowadzenie palarni pozwala nam zgłębiać tajniki poszczególnych krajów i plantacji – mówi Dominika. To również okazja do poznania różnych metod przygotowywania kawy, zależnych od regionu, co stanowi niezwykle fascynujące doświadczenie.