News

Jeśli choinka to tylko żywa prosto z lasu

Należy pamiętać, że sztuczne choinki, które często kupujemy, rozkładają się praktycznie przez 500 lat. Składają się z różnorodnych substancji chemicznych, które mają negatywny wpływ na ekosystem naturalny. Natomiast drzewka proponowane przez nadleśnictwa są specjalnie uprawiane na plantacjach leśnych, by mogły ozdobić nasze domy podczas świąt i przynieść odrobinę natury do wnętrza. Wykorzystując olejki eteryczne z żywego drzewka, tworzymy świąteczną atmosferę, jak zapewnia Marcin Calów, Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz.

Nie ma obawy, że choinki sprzedawane z plantacji szkodzą lasom. Plantacje są podzielone na sekcje przeznaczone do wycinki w danym roku, a w ich miejsce sadzone są nowe drzewka. Żywa choinka po okresie świątecznym może posłużyć jako opał lub nawóz do kompostowania. Przed świętami wszystkie nadleśnictwa prowadzą sprzedaż choinek, oferując drzewka w praktycznie każdym rozmiarze.

Choć zazwyczaj wybieramy świerki, w nadleśnictwach dostępne są także inne gatunki drzewek. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, należy umieścić je w stojaku z wodą i pamiętać, aby nie stawiać zbyt blisko źródła ciepła.