News

43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Dziś, w ten czwartkowy dzień, przypada 43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych – przełomowego momentu w historii Polski, który symbolicznie dał początek ruchowi “Solidarności”. Z tej doniosłej okazji, w całym kraju odbyło się wiele uroczystości upamiętniających tamte wydarzenia. Również Narodowy Sojusz Związków Zawodowych “Solidarność” zaaranżował swoje obchody, oddając hołd duchowi solidarności.

Warto zaznaczyć, że wyjątkowa ceremonia miała miejsce w Miliczu, pod pomnikiem Krzyża Solidarności, usytuowanym na placu imienia Stanisława Jacha. To właśnie Stanisław Jach w latach osiemdziesiątych stanął na czele ruchu solidarnościowego, stając się jednym z pierwszych represjonowanych przez ówczesne władze. To także pracownicy lokalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej (PKS) jako pierwsi podjęli strajk na terenie Milicza, otwierając drogę dla innych zakładów pracy, które dołączyły do tego ważnego protestu. Plac, na którym stoi ten symboliczny krzyż, dziś przekształcił się w jedno z kluczowych miejsc w Miliczu, pełniących rolę aren dla wyjątkowych ceremonii i obchodów.


Przewodniczący Solidarności Ziemi Milickiej, Ryszard Bartnicki, przywołuje te niezwykle trudne czasy, kiedy to po tragicznych wydarzeniach 13 grudnia społeczeństwo znalazło się w sytuacji samoistnej walki, bowiem większość przywódców została uwięziona.