InformacjeKultura

W lustrach zachodu

W czwartek 18. sierpnia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu otwarta została wystawa malarstwa gruzińskiego pod nazwą „W lustrach Zachodu”. Wernisaż uświetnił występ śpiewaków gruzińskich w akompaniamencie pianistki Nino Nishnianidze.

Za pośrednictwem organizowanej w przestrzeniach wrocławskiej Galerii Miejskiej wystawy „W lustrach Zachodu/ współczesne malarstwo gruzińskie”, publiczność ma okazję zapoznać się z adżarskim malarstwem współczesnym – malarstwem, które, chociaż wyrasta z europejskich tradycji artystycznych, w swoim wydźwięku niepozbawione jest lokalnego kontekstu historycznego, stanowiącego, zarówno jego tło, jak i konstrukt.

Wybrani na wystawę twórcy reprezentują różne generacje, a przede wszystkim odrębne postawy formalne. W większości realizacji dominują klasyczne tematy malarstwa europejskiego, takie jak pejzaż, portret i martwa natura, realizowane przede wszystkim w technice akrylu i oleju, ale także tempery, gwaszu i akwareli.

Kuratorami wystawy są: Kako Dzneladze wiceminister kultury Autonomicznej Republiki Adżarskiej oraz Manfred Bator.

Catering gruzińskich specjałów zapewniła sieć restauracji „U Gruzina”.

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Galeria Miejska zapraszają na zbiorową wystawę gruzińskich artystów do 22 września br.