News

Wichura nad Doliną Baryczy

Nad Polską szaleje wichura związana z niżem Dudley. W wielu regionach kraju porywy wiatru dochodzą do 90-100 km/h, a miejscami nawet do 130 km/h. Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje na zachodzie, w centrum i na środkowym wschodzie. Nie można tam wykluczyć trąb powietrznych. W górach wiatr przekracza 150 km/h.

Obecnie doniesienia mówią o 3 ofiarach śmiertelnych, 4 rannych oraz 200 zerwanych dachach i ponad 400 tyś odbiorców bez prądu. W gminie Milicz doszło do zerwania dachów i uszkodzeń dwóch budynków w Baranowicach i Gogołowicach. Uszkodzeniu uległ również samochód w Gądkowicach oraz połamanych jest wiele drzew.

W Krakowie wichura przewróciła żurawia budowlanego, co możemy zobaczyć na poniższym nagraniu. Zginęło dwóch budowlańców, na których upadły elementy konstrukcji dźwiga, zaś kolejnych dwóch zostało rannych.

Po pierwszym uderzeniu wiatru nastąpi krótkotrwałe osłabnięcie, a po nim kolejne gwałtowne nasilenie się, znów w porywach do 90-100 km/h, a lokalnie powyżej. Skrajnie niebezpieczne prędkości wiatru utrzymają się do nocy z czwartku na piątek (17/18.02).