Kompania Braci – Band of Brothers – Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

Z uczniami Szkoły Podstawowej w Czatkowicach oraz ZS im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu od około dwóch lat nagrywany filmy o walkach w 1939 r. Ten film przedstawia walki Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej (1-2 września 1939). Skupia się głównie na losach trzech żołnierzy, którzy polegli 2 września i obecnie trwają badania DNA, aby ustalić ich tożsamość. Znany ich z imienia i nazwiska, ale nie wiemy jeszcze, które szczątki należą do kogo. Film powstał by ich upamiętnić. Razem z uczniami przejechaliśmy około 250 km, by udać się w rejon walk, gdzie zginęli.

Wrażenia uczniów:

Bartek Błaszak “Przy nagrywaniu bawiłem się świetnie. Miałem okazję dowiedzieć się o historii wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, poznałem ich historię, uzbrojenie i taktyki toczenia walki z Niemcami. Przy okazji poznałem wielu fajnych ludzi. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w konkursie, upamiętnić poległych żołnierzy, a pozyskana wiedza na pewno nie zginie”

Filip Samól:

“Moje wrażenie z uczestnictwa w tym projekcie były bardzo, dobre. Z przyjemnością było tego wszystkiego doświadczyć, oraz posłuchać ludzi z tak dużą wiedzą na ten temat. Wejście w całe umundurowanie wraz z rekwizytami w postaci karabinów było fajnym przeżyciem, i bardzo chętnie brałbym udział w przyszłych takich przedsięwzięciach”