KORONAWIRUSy

Dużo w ostatnim czasie słyszy się o nowym zagrożeniu w postaci KORONAWIRUSA. Czy jest, czego się obawiać?

Koronawirusy jest to rodzaj wirusów należących do podrodziny Coronavirinae. Posiadają osłonkę oraz pojedynczą nić RNA. Wyodrębnia się cztery rodzaje alfa-, beta-, delta- oraz gamma-koronowirusy. Nazwa „koronawirus” wywodzi się z ich specyficznego wyglądu, ponieważ osłonki wirusów mają zakończenia w postaci wieńca lub korony.

Koronawirusy zakażają zarówno zwierzęta jak i ludzi powodując liczne choroby układu oddechowego, nerwowego, narządów wewnętrznych czy układu pokarmowego. Do chorób wywoływanych przez koronawirusy zwierzęce należą między innymi.

– zakaźne zapalenie oskrzeli u ptactwa
– zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów
– epidemiczna biegunka świń
– wirusowe zapalenie żołądka i jelit u bydła

Pierwsze szczepy koronawirusa ludzkiego zidentyfikowano w latach 60. XX wieku. W 1962 roku wyizolowano szczep B814 pochodzący od dziecka z objawami przeziębienia. Do tej pory jednak oficjalnie nie opracowano szczepionki.

Skąd wziął się obecny wirus?
Wuhan jest ponad 11 milionowym miastem w Chinach. Ze względu na swoje położenie geograficzne pełni rolę węzła komunikacyjnego kraju. Pierwszy przypadek zarażenia obecnej epidemii miało miejsce na targu rybnym. Jednak naukowcy są zdania, że przyczyną infekcji mogło być bardzo popularne w tym rejonie chińskie danie – zupa z nietoperza owocowego, zwanego Rudawką Wielką. Zdaniem ekspertów, koronawirus przenoszony jest właśnie przez nietoperze owocowe. Nieoficjalnie też wspomina się o możliwości przedostania się koronawirusa z Krajowego Laboratorium Bezpieczeństwa Biologicznego, które znajduje się właśnie w Wuhan.

Objawy
Koronawirus atakuje układ oddechowy, a najczęstszym powodem śmierci jest zapalenie płuc oraz powikłania z nim związane. Ze wstępnych obliczeń wynika, że wirus zabija około 2,5% zakażonych. Istnieje też ryzyko, że wirus może mutować.

Objawy zakażenia obejmują gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Zasięg
Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 stycznia 2020 r. odnotowano 2026 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 56 zgonów (2,8%). 1988 przypadków odnotowano w Chinach, 38 przypadków było importowanych. 16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. Przypadki: Chiny, w tym Hong Kong i Makau (1988), Tajwan (6), Tajlandia (5), Japonia (3), Korea Południowa (3), Singapur (4), Wietnam (2), Francja (3), USA (2), Kanada (1), Australia (4), Nepal (1), Malezja (4).